P-51D Israeli
Scorpion-Mustang

Vuonna 1955 IAF alkoi maalata koneitaan uuteen kokonaan Israelilaiseen naamioväritykseen, jossa yhdistyi ajatus operoinnista maa-alueilla sekä meren yläpuolella. Tästä siis yläpuolen värit ruskea ja sininen. Alapuolen väriksi tässä kohdin valittiin vaalean harmaa. Tätä ennen IAF:n koneet olivat joko metallinvärisiä tai RAF:n tyylisillä ruskealla ja vihreällä yläpuolelta ja vaalean sinisellä alapuolelta maalattuja.
Laivueen 116 eli Flying Wing-laivueen Mustangit erottaa Scorpion-laivueen Mustangeista spinnerin väristä: 105 Laivue keltainen ja 116 laivue punainen. Mustangit (116 Sqn) saavuttivat mainetta sodan alkupäivinä ns. Cable Cutters Mustangeina. Nämä koneet hinasivat joko painoa vaijerin päässä tai siivillään ja potkurillaan katkoivat egyptiläisten puhelinlinjoja Siinailla. Tällainen touhu on ymmärrettävästi aika riskaabelia. Musseja Suezin sodan alussa toimintakuntoisina oli 29 ja yhdeksän menetettiin sodan loppuunmennessä.
Malli on siis Tamiyan tuotantoa eli hyvin helppo rakentaa ja erinomaisesti detaljoitu. Malliin lisäsin poikkeutetun tarvikeperäsimen (Cutting Edge) sekä istuimeen vyöt ja telineisiin jarruputket. Aseistus kuten Musseissa yleensä + kuusi HVAR-rakettia ja pommit tulevaisuudessa. Maaleina Alcladia, Humbrolia, Revelliä sekä Xtracoloria. Lakkana Revelliä Johnsonin päälle. Ja lisäksi Vallejon pigmenttejä.
Siirtokuvat ovat Isradecalsin jo edesmenneeltä arkilta no.7 "Israeli AF P-51D Mustang", jossa vaihtoehtoja on Itsenäisysssodan koneista aivan viimeisiin, 1960-luvun alun, koneisiin. Arkilta saa koneita 1/72 sekä 1/48 mittakaavoihin. Pehmentiminä tunnareihin käytin sekä Microscalen että Revellin pehmentimiä joista Revell ehkä toimi paremmin. Arkki on Microscalen painama. Ehkä Microscalen pehmentimet ovat jo hiukan laimistuneet?
Valokuvissa vuonna 1956 Mustangit ovat melko huonomaalisia, melko kärsineenkin näköisiä ja tätä yritin mallissa tavoitella. Kelta-mustat raidat ovat paremmassa maalissa luonnollisesti. Valokuvaajaksi minusta ei ole.
Kommentit
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.