Douglas A-20-D-45-DO
Voenno-Vozdushnye Sily

Näissä jenkkikoneessa säilyi myös keltaisia merkintöjä kuten U.S serialit . VVS käytti kuitenkin virallisesti vain Valkoista ,hopeaa ja punaista merkintäväreinään. Keltaiset tähdenreunat ovat pelkkää legendaa ( ne olivat kiinassa )
Tämän konetyypin ehkäpä onnistunein "keikka" Suomeen ,oli Kotkan edustalla upotettu ilmatorjuntaristeilijä NIOBE. Letkan viimeiset A 20 G/DO torpeedokoneet saivat täysosumat laivan kylkeen . Hyökkäyksessä kuoli 60 aluksen Saksalaista miehistön jäsentä. Myös ratkaisevat Havocit tuhoutuivat miehistöineen .
Tosin laiva ei uponnut torpeedon iskusta ,vaan alukseen osui kaksi FAB_1000 pommia aivan vesilinjan
alapuolelle.
Itse malli on munnneltu AMT :n vanhahkosta sarjasta ,aukaisemalla pari ikkunaa ja penkomalla dekaalivarastoja.
Tämä dio on tavallaan tehty tilauksesta mutta ihan vapain käsin. Tankkausauto on venäläinen Unimodel.
Torpedokärry sun muu tilpehööri, kuten torpeedojen ripustimet jne ,on väsätty rojulaatikkoa hyödyntäen ja vanhoja valokuvia mallina käyttäen. AMT n mallissa on upposaumat mutta uppoviivat ovat hentoja. Siivekkeissä ehkäpä vähän liiankin. Muutoin aika realistiset.
Tässä on pohjana museotyö.Meikämannehan on näitä "historiafriikkejä". Malleissa kiinostaa vain aihe,ei malliexpot..
En esim .rakenna malleihin mitään mikä jää lopulta piiloon. Puhumattakaan jostain aftermarket kamasta, maskeja lukuunottamata. Mikäli mallin esikuvasta ei ole tarpeeksi infoa tai edes fotoa saatavana ,en puutu sellaiseen aiheeseen lainkaan. Mallifirmojen maalausohjeet ovat kaikkea muuta kuin luotettavia. Netti on huttua täynnä.Tämä koskee erityisesti juuri Venäläismalleja. Figuurit on Tamiyan kamaa hiukan modifioituina .Ne ovat kotoisin jostain Jeep tyyppisestä 1/48 autosarjasta.
Mallin lentokenttäkuvat on ottanut seppo Valjakka. Puolivalmiskuvan taisin ottaa ihan itse.??
Kommentit
Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi kommentteja
Jos sinulla ei ole vielä omaa tunnusta palveluun, rekisteröidy käyttäjäksi.